اینفلوئنسر مارکتینگ و اهمیت آن برای کسب‌وکارهای آنلاین

دکتر مجیک
جمعه ۳۱ شهریور ۱۴۰۲
برای خواندن این مقاله 1 دقیقه زمان لازم است.

اینفلوئنسر مارکتینگ

در این مقاله قصد داریم به بررسی کامل اینفلوئنسر مارکتینگ و اهمیت آن برای کسب‌وکارهای آنلاین بپردازیم. قدم اول برای آشنایی با اینفلوئنسر مارکتینگ، آشنایی با مفهوم اینفلوئنسر است؛ یعنی بدانید اینفلوئنسر کیست و چه کاری انجام می‌دهد! در ادامه به بررسی آن می‌پردازیم.

شبکه‌های اجتماعی بخش مهمی از رسانه‌ها را تشکیل می‌دهند و کاربران آن، درباره موضوعات مختلف صحبت می‌کنند. شبکه‌های اجتماعی بر روی تصمیم‌گیری افراد تاثیرگذار است و این مسئله در کسب‌وکارهای آنلاین نیز به چشم می‌خورد. اگر قصد خرید محصولی را دارید، ابتدا به سراغ نقد و بررسی آن محصول در سایت‌های مختلف می‌روید. پس از آن نظر دوستان، آشنایان و افرادی را که از آن محصول استفاده کرده‌اند برایتان ارزشمند است. شبکه‌های اجتماعی نیز در سال‌های اخیر رشد زیادی داشته‌اند و روی تصمیم کاربران تاثیر زیادی داشته‌اند. کاربران زیادی وجود دارند که پس از استفاده از یک محصول، نظر خود را درباره آن مطرح می‌کنند. کاربران دیگر نیز نظر آنها را بررسی می‌کنند و تصمیم نهایی خود را برای خرید آن محصول می‌گیرند. دلیل آن اعتماد بیشتر به کاربران نسبت به فروشندگان است؛ زیرا کاربران مزایا و معایب آن محصول را صادقانه به کاربران دیگر می‌گویند. این مسائل سبب تولد بخش جدیدی از بازاریابی اینترنتی به نام اینفلوئنسر مارکتینگ شده است!

 

اینفلوئنسر کیست؟

اگر در شبکه‌های اجتماعی نظیر اینستاگرام فعالیت می‌کنید، صفحاتی را دیده‌اید که دنبال‌کنندگان آنها زیاد است. دلیل زیاد بودن آن شهرت صاحب صفحه یا محتوای ارزشمند یا سرگرم‌کننده‌ای است که برای کاربران منتشر می‌کنند. به افرادی که در شبکه‌های اجتماعی محتوای مفید یا سرگرم‌کننده برای کاربران منتشر می‌کنند و دنبال‌کنندگان زیادی دارند، اینفلوئنسر یا افراد تاثیرگذار گفته می‌شود.

اینفلوئنسر مارکتینگ

یکی از این افراد که شهرت زیادی دارد و احتمالا پست‌هایی از او را در اینستاگرام مشاهده کرده‌اید، محمدامین کریم‌پور است. این فرد توانسته با تولید ویدئوهای سرگرم‌کننده در لیست محبوب‌ترین افراد ایرانی در اینستاگرام قرار بگیرد و در مدت کوتاهی به ۳/۴ میلیون دنبال‌کننده برسد.

محمدامین کریم‌پور

در لیست فالوینگ‌های اینستاگرام شما نیز افرادی هستند که بخاطر پست‌هایشان آنها را دنبال می‌کنید. برخی از آنها بازیگر یا خواننده هستند و برخی دیگر بخاطر پست‌های سرگرم‌کننده در فالوینگ‌های شما قرار دارند. اکنون که با مفهوم اینفلوئنسر آشنا شدید، به دنبال مفهوم اینفلوئنسر مارکتینگ و تاثیر آن در کسب‌وکارتان می‌رویم تا با اهیمت آن برای کسب‌وکار خود آشنا شوید.

 

اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟

اگر محصول، خدمات یا حتی یک صفحه اینستاگرامی دارید و می‌خواهید به کاربران معرفی کنید، اینفلوئنسر مارکتینگ یک روش عالی است. با استفاده از اینفلوئنسر مارکتینگ شما می‌توانید محصول یا خدمات خود را به مخاطبان آن صفحه معرفی کنید و به نسبت اعتمادی که مخاطبان آن صفحه به آن فرد دارند، مخاطبان خود را افرایش دهید. هرچقدر مخاطبان واقعی آن صفحه بیشتر باشد، مخاطبان شما نیز افزایش بیشتری پیدا می‌کند؛ البته توجه داشته باشید هرچقدر اینفلوئنسر شما معروف‌تر باشد و دنبال‌کنندگان آن بیشتر باشد، اینفلوئنسر مارکتینگ هزینه بیشتری خواهد داشت.

اینفلوئنسر مارکتینگ

مفهوم اینفلوئنسر مارکتینگ مدت زیادی نیست که در لیست بازاریابی دیجیتال دیده می‌شود اما در همین مدت کم توانسته رضایت بسیاری از کاربران را جلب کند. برای آن‌که بتوانید با این مفهوم بهتر آشنا شوید و استفاده از این روش بتوانید تاثیر بیشتری بر روی کسب‌وکارتان بگذارد، باید با انواع اینفلوئنسرها آشنا شود؛ در ادامه به بررسی انواع اینفلوئنسرها می‌پردازیم تا بتوانید باتوجه به نوع کسب‌وکار خود از یکی از انواع اینفلوئنسرها استفاده کنید.

 

انواع اینفلوئنسر در شبکه‌های اجتماعی نظیر اینستاگرام

اینفلوئنسرها در ایران و جهان انواع مختلفی دارند و هر یک از آنها به روش‌های مختلفی مشهور شده‌اند. مشهور بودن در شبکه‌های اجتماعی با یک فاکتور اصلی مشخص می‌شود و آن فاکتور، تعداد دنبال‌کنندگان یک صفحه است. هرچقدر تعداد فالورهای یک اینفلوئنسر بیشتر باشد، آن فرد معروف‌تر است و البته برقراری ارتباط با آن فرد مشکل‌تر است! در این بخش قصد داریم انواع اینفلوئنسر را مورد تحلیل و بررسی قرار دهیم.

 

1. سلبریتی‌ها و افراد مشهور

شاید بتوان بزرگ‌ترین اجتماع اینفلوئنسرها را به سلبریتی‌ها نسبت داد؛ سلبریتی‌ها به افراد مشهوری گفته می‌شود که از طریق کانال‌های دیگر نظیر رسانه، سینما، موسیقی و… شهرت پیدا کرده‌اند. به عبارت دیگر به افرادی مانند بازیگران، و… سلبریتی گفته می‌شود. این افراد بیشترین تاثیر را بر روی مخاطبان خود دارند و اگر بتوانید از آنها در زمینه اینفلوئنسر مارکتینگ استفاده کنید، کسب‌وکارتان مخاطبان زیادی جذب می‌کند. البته دو مشکل بسیار مهم و اساسی در این زمینه وجود دارد:

اینفلوئنسر مارکتینگ

  • زیاد بودن هزینه‌های اینفلوئنسر مارکتینگ باتوجه به تعداد دنبال‌کنندگان آنها؛ چنین افرادی بالای چند میلیون دنبال‌کننده دارند و تبلیغات شما به دست تعداد زیادی از آنها می‌رسد. اگرچه با این روش مخاطبان زیادی پیدا بدست می‌آورید اما هزینه تبلیغات در چنین صفحه برای برخی از کسب‌وکارها سنگین است.
  • قبول نکردن تبلیغات توسط برخی از سلبریتی‌ها؛ برخی از این اینفلوئنسرها اعتقادی به این مسائل ندارند و در صفحه آنها تبلیغاتی دیده نمی‌شود! با وجود آنکه درآمد زیادی از این کار خواهند داشت اما همواره به کاربران خود احترام بسیار زیادی می‌گذارند و هرگز محتوای تبلیغاتی در صفحه خود منتشر نمی‌کنند.

صفحات افرادی نظیر مهناز افشار، رامبد جوان، بهنوش بختیاری، الناز شاکردوست، سحر قریشی، ترانه علی‌دوستی، بهنوش طباطبایی و محمدرضا گلزار در اینستاگرام به ترتیب بیشترین دنبال‌کنندگان را دارند و همین مسئله نشان‌دهنده این است که این صفحات بیشترین تاثیر را در اینفلوئنسر مارکتینگ دارند.

 

2. شاخ‌های مجازی!

اگر در اینستاگرام فعال هستید، حتما تاکنون این کلمه به گوش‌تان خورده است! شاخ‌های مجازی به افرادی گفته می‌شود که با جنجال‌های رسانه‌ای فالورهای خود را افزایش داده‌اند و بسیاری از آنها جلوه شخصیتی درستی از دید کاربران ندارند. اگرچه دنبال‌کنندگان آنها زیاد است و اکثر آنها تبلیغات قبول می‌کنند، اما معمولا تعداد زیادی از دنبال‌کنندگان چنین افرادی غیرفعال هستند. بنابراین تبلیغ دادن به چنین صفحاتی بازده خوبی ندارد اما برخی از صفحات وجود دارند اگر با رعایت اصول اینفلوئنسر مارکتینگ تبلیغات انجام شود، بازدهی بسیار بالایی خواهید داشت. تمامی این مسائل به موضوع کسب‌وکار شما و رعایت اصول اینفلوئنسر مارکتینگ بستگی دارد و نمی‌توان میزان بازدهی را برای تمامی کسب‌وکارها پیش از انجام تبلیغات پیش‌بینی کرد.

3. افراد فعال در زمینه مدلینگ

مدلینگ یکی از زمینه‌های بسیار پرطرفدار کاربران در شبکه‌های اجتماعی است و افراد زیادی در این زمینه فعالیت می‌کنند. عکاسی و پوشاک دو عامل اصلی در زمینه موفقیت چنین افرادی هستند و بهترین گزینه در زمینه تبلیغات اینفلوئنسر مارکتینگ برای عکاسان و فروشندگان پوشاک نیز، همین افراد هستند.

 اینفلوئنسر مارکتینگ

در واقع چنین افرادی با پوشیدن لباس‌های پرطرفدار و شیک، عکس‌های باکیفیتی از خود منتشر می‌کنند و افراد زیادی هستند که به آنها علاقه دارند. یکی از روش‌های اینفلوئنسر مارکتینگ برای فروشندگان پوشاک، هدیه دادن لباس‌های جذاب و شیک به افراد مدلینگ است و آنها نیز با انتشار یک عکس باکیفیت و جذاب در صفحه خود، صفحه شما را تگ می‌کنند؛ این فرآیند در نهایت منجر به افزایش مخاطبان شما می‌شود.

 

4. متخصصان‌ فعال در شبکه‌های اجتماعی

افراد متخصص و کاربلد در میان کاربران از منزلت بالایی برخوردار هستند. بیشترین تاثیر این افراد بر روی مخاطبانی است که در همان زمینه فعال هستند؛ همچنین چنین افرادی بهترین زمینه اینفلوئنسر مارکتینگ برای کسب‌وکارهای فعال در آن زمینه است. یکی از مهم‌ترین بخش‌هایی که در ایران فعالیت زیادی دارد، حوزه استارت‌آپ‌ها است که طرفداران بسیار زیادی پیدا کرده است. در این میان افرادی وجود دارند که شهرت زیادی پیدا کرده‌اند و توجه کاربران زیادی را به خود جلب کرده‌اند. بسیاری از برنامه‌نویسان و صاحبان شرکت‌های آی‌تی شهرت زیادی در فضای آنلاین دارند و اگر یک استارت‌آپ یا کسب‌وکار اینترنتی دارید، این افراد بهترین گزینه برای تبلیغات و اینفلوئنسر مارکتینگ هستند.

 

5. افراد ثروتمند

افراد ثروتمند معمولا زندگی بالاتر یا به عبارتی لاکچری‌تری نسبت به سایر افراد دارند و گاهی پست‌های آنها را در اینستاگرام مشاهده می‌کنیم. بسیاری از کاربران در اینستاگرام چنین افرادی را دنبال می‌کنند تا بتوانند با سبک زندگی افراد لاکچری آشنا شوند. دنبال کردن چنین افرادی توسط کاربران، آنها را به اینفلوئنسر تبدیل کرده است و یکی از گزینه‌های انتخابی در زمینه تبلیغات و اینفلوئنسر مارکتینگ هستند. البته این افراد ممکن است نیازی به درآمد تبلیغات نداشته باشند و تبلیغ کردن در صفحه آنها کمی مشکل است. اگر نیاز به تبلیغات در صفحات افراد ثروت‌مند دارید، با آنها ارتباط برقرار کنید تا شاید بتوانید تبلیغات خود را در صفحه آنها منتشر کنید.

اگر قصد استفاده از اینفلوئنسر مارکتینگ را دارید، لازم است ابتدا با انواع اینفلوئنسر در شبکه‌های اجتماعی نظیر اینستاگرام آشنا شوید و سپس بر اساس محصول، خدمات یا صفحه خود کمپین تبلیغاتی خود را راه‌اندازی کنید.

 

۳ نکته مهم در زمینه بهینه‌سازی اینفلوئنسر مارکتینگ

اگر چه اینفلوئنسر مارکتینگ یکی از روش‌های مفید و موثر برای افزایش مخاطبان و مشتریان کسب‌وکارهای مختلف است، اما باید بدانید همین اینفلوئنسر مارکتینگ اگر به درستی اجرا نشود، مشکلات زیادی برای برند شما بوجود می‌آورد. ۳ نکته بسیار مهم که باید آنها را رعایت کنید عبارتند از:

  • برای کسب‌وکارهای محلی از اینفلوئنسرهای محلی استفاده کنید؛ استفاده از اینفلوئنسرهایی که تنها تعداد زیادی دنبال‌کننده دارند و آن فرد در محل زندگی کسب‌وکارهای محلی شما زندگی نمی‌کند، نرخ تبدیل پایینی دارد. اگر قرار است برای یک فروشگاه محلی از روش اینفلوئنسر مارکتینگ برای تبلیغات استفاده کنید، باید از فرد ساکن در آن شهر یا محل که شهرت خوبی در میان کاربران شبکه‌های اجتماعی و به خصوص اینستاگرام دارد، استفاده کنید؛ مثلا در اینفلوئنسر مارکتینگ برای یک فروشگاه در اصفهان، استفاده از اینفلوئنسرهای تهرانی فایده زیادی نخواهد داشت. این‌ کار دقیقاً مانند این است که بخواهید برای دیده شدن یک کمپین تبلیغاتی توسط ده هزار نفر از یک شهر خاص، تبلیغات را به ده میلیون کاربر در سراسر ایران نشان دهید! به جای این کار می‌توانید از اینفلوئنسرهای همان شهر استفاده کنید و نرخ تبدیل خود را تا حد زیادی افزایش دهید.
  • نظرات منفی اینفلوئنسر هم مانند نظرات مثبت آنها تاثیر زیادی دارد؛ هنگامی که یک اینفلوئنسر به هر دلیلی از کسب‌وکار شما بدگویی کند و نظر منفی بدهد، کاربران نسبت به کسب‌وکار شما دیدگاه منفی پیدا می‌کنند. دید منفی کاربران به معنای زیر سوال رفتن برند کسب‌وکارتان است و اگر نتوانید برای آن راه‌حلی پیدا کنید، قطعا در آینده‌ای نزدیک برایتان مشکل‌ساز می‌شود.
  • کمپین‌های اینفلوئنسر اینفلوئنسر مارکتینگ را آنالیز کنید! مهم‌ترین دلیل اهمیت و محبوبیت فضای آنلاین، وجود داده‌ها هستند. در واقع این داده‌ها هستند که به اجرای کمپین‌های تبلیغاتی بعدی و تدوین استراتژی‌های صحیح کمک می‌کنند و باید بتوانید داده‌های مربوط به کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ‌ خود را تحلیل کنید. ابزارهای مختلفی در این زمینه به صورت رایگان و تجاری در اختیار شما است که ساده‌ترین آن، ابزار Instagram insights است و اطلاعات مفید و ارزشمندی در اختیار شما قرار می‌دهد.

با رعایت ۳ نکته بالا به راحتی می‌توانید به بهینه‌سازی کمپین‌های اینفلوئنسر مارکتینگ بپردازید و از تاثیر آن بر روی کسب‌وکار خود به خوبی بهره‌مند شوید.

 

چگونه تبلیغ محصول خود را به صفحه اینفلوئنسرها منتشر کنیم؟

انتشار تبلیغ محصول یا خدمات شما از روش‌های گوناگونی در صفحۀ اینفلوئنسرها منتشر می‌شود و مهم‌ترین آنها عبارتند از:

اینفلوئنسر مارکتینگ

  • ارسال هدیه برای اینفلوئنسرها: یکی از روش‌های مناسب برای تبلیغ محصول توسط اینفلوئنسرها، ارسال یکی از بهترین محصولات خود به عنوان هدیه برای آن فرد است. اگر اینفلوئنسر از محصول شما راضی باشد، ممکن است محصول را به مخاطبان خود نیز معرفی کند! البته توجه داشته باشید که اینفلوئنسر لزوماً محصول شما را تبلیغ نمی‌کند و اگر مخاطبان زیادی داشته باشد، ممکن است تنها با دریافت هزینه حاضر به انتشار پست یا استوری تبلیغ محصول شما شود.
  • پرداخت هزینه به اینفلوئنسر: صفحات پرمخاطب معمولاً بخش تبلیغاتی فعالی دارند و اگر بخواهید محصول یا خدمات خود را معرفی کنید، می‌توانید با پرداخت هزینه یک پست یا استوری از زبان اینفلوئنسر موردنظر خود در رابطه با معرفی محصول در آن صفحه منتشر کنید. هر صفحه باتوجه به تعداد مخاطبان فعال هزینه‌های تبلیغاتی متفاوتی دارد؛ اگر یک کسب‌وکار تازه‌کار دارید، در ابتدای اینفلوئنسر مارکتینگ، از اینفلوئنسرهایی با مخاطبان کمتر استفاده کنید. توجه داشته باشید اگر کمپین تبلیغات شما به درستی اجرا شود، اینفلوئنسرهایی با مخاطبان کمتر ممکن است تاثیر بسیار بیشتری نسبت به اینفلوئنسرهای پرطرفدار داشته باشند؛ مهم‌ترین دلیل این امر مرتبط بودن زمینه کاری اینفلوئنسر انتخابی و میزان محبوبیت آن صفحه در میان مخاطبانش است.
  • حضور اینفلوئنسرها برای انجام یک مسابقه: یکی از راه‌هایی که در کمپین‌های اینفلوئنسر مارکتینگ اخیر توانسته موفقیت زیادی داشته باشد، حضور چندین اینفلوئنسر برای انجام یک مسابقه در کنار هم بوده است. می‌توانید چندین اینفلوئنسر را در محیط کسب‌وکار خود جمع کنید و از آنها یک ویدئوی عالی تهیه کنید؛ سپس از آنها بخواهید ویدئو را در ازای دریافت محصولات، خدمات یا هزینه در صفحه خود منتشر و صفحه شما را معرفی کنند. این کار سبب می‌شود تا جنبه تبلیغاتی محتوای منتشر‌شده توسط اینفلوئنسرها کمتر به نظر کاربران بیاید و کمپین شما نرخ تبدیل بیشتری پیدا کند.

البته راه‌حل‌های دیگری نیز وجود دارند که ما تنها به مهم‌ترین آنها اشاره کردیم؛ مثلاً اگر دوست شما یک اینفلوئنسر است، می‌توانید از اون درخواست کنید تا کسب‌وکارتان را در صفحه خود معرفی کند.

 

نتیجه‌گیری

استفاده از اینفلوئنسر مارکتینگ برای معرفی کسب‌وکارها یکی از روش‌های متداول است که نرخ تبدیل بالایی دارد. این روش معمولاً با بودجه تمامی کسب‌وکارها سازگار است؛ مثلاً اگر یک کسب‌وکار کوچک داشته باشید می‌توانید از اینفلوئنسرهایی با تعداد مخاطبان کمتر استفاده کنید یا اگر یک کسب‌وکار بزرگ‌تر دارید، می‌توانید از اینفلوئنسرهای پرمخاطب نظیر سلبریتی‌ها بهره ببرید. آیا شما برای کسب‌وکارتان از اینفلوئنسر مارکتینگ استفاده می‌کنید؟ اگر سوالی در این زمینه دارید، در بخش نظرات مطرح کنید تا پاسخ سوال خود را از ما بگیرید.

پست های مشابه

ظاهر صفحه پروفایل اینستاگرام تغییر می‌کند
ظاهر صفحه پروفایل اینستاگرام تغییر می‌کند

اینستاگرام اعلام کرده است که قصد دارد طراحی صفحه پروفایل کاربرانش را به‌منظور تاکید کمتر روی...

2023/07/05
30 ثانیه
افشای رمز عبور کاربران اینستاگرام
افشای رمز عبور کاربران اینستاگرام

باگ امنیتی اینستاگرام، رمز عبور برخی از کاربران را منتشر می‌کرده است. باگ امنیتی موجود در اب...

2023/07/05
20 ثانیه
نمایش میزان حضور کاربران اینستاگرام
نمایش میزان حضور کاربران اینستاگرام

اینستاگرام ویژگی جدیدی را در دسترس کاربرانش قرار داده که به‌ واسطه آن افراد می‌توانند م...

2023/07/05
10 ثانیه
استوری مخصوص مدارس بزودی در اینستاگرام
استوری مخصوص مدارس بزودی در اینستاگرام

اینستاگرام در حال کار روی استوری مخصوص مدارس است به احتمال زیاد، شبکه اجتماعی شناخته‌شده و م...

2023/07/05
10 ثانیه
چگونگی گرفتن تیک آبی در اینستاگرام
چگونگی گرفتن تیک آبی در اینستاگرام

گرفتن تیک آبی در اینستاگرام مراحل مشخصی دارد و پروفایل شما حتما باید ویژگی‌های خاصی داشته با...

2023/07/05
40 ثانیه
من رای دادم؛ انتخابات امریکا در استوری اینستاگرام
من رای دادم؛ انتخابات امریکا در استوری اینستاگرام

نگاهی به نظرسنجی‌های اخیر در خصوص انتخابات پیش رو در آمریکا نشان می دهد که صحنه سیاسی این کش...

2023/07/05
10 ثانیه
چگونه اکانت اینستاگرام را غیرفعال یا حذف کنیم؟
چگونه اکانت اینستاگرام را غیرفعال یا حذف کنیم؟

اینستاگرام یکی از محبوب‌ترین شبکه‌های اجتماعی بین کاربران ایرانی است و بسیاری از افراد ...

2023/07/30
20 ثانیه
فیلتر تصاویر، کامنت و کپشن توسط هوش مصنوعی اینستاگرام
فیلتر تصاویر، کامنت و کپشن توسط هوش مصنوعی اینستاگرام

ویژگی جدید اینستاگرام با استفاده از هوش مصنوعی تلاش می‌کند تا موارد مزاحمت را در تصاویر، کام...

2023/07/05
20 ثانیه
اشتراک گذاری لوکیشن کاربران اینستاگرام با فیسبوک
اشتراک گذاری لوکیشن کاربران اینستاگرام با فیسبوک

اینستاگرام در حال آزمایش تنظیم جدیدی است که به کمک آن می‌تواند اطلاعات مربوط به موقعیت کاربر...

2023/07/05
20 ثانیه
آدام موسری، مدیر جدید اینستاگرام شد
آدام موسری، مدیر جدید اینستاگرام شد

پس از کناره‌گیری بنیان‌گذاران اینستاگرام، آدام موسری یکی از کارکنان باسابقه فیسبوک، به&...

2023/07/05
10 ثانیه

لطفا صبر کنید...