دکتر مجیک

بالا بردن امنیت پیج اینستاگرام برای جلوگیری از هک

اینستاگرام | instagram

26 خرداد 1401

دقیقه

برای حفظ حریم شخصی و تأمین امنیت در اینستاگرام، ایمن‌کردن حساب کاربری یکی از مهم‌ترین کارهایی است که پس از ساخت حساب اینستاگرام باید انجام داد.


امنیت پیج اینستاگرام

اینستاگرام شبکه اجتماعی قدرتمندی است که افراد زیادی این روزها در این پلتفرم فعالیت می کنند و عکس ها و ویدیوهای زیادی را به اشتراک می گذارند. مهم ترین کاری که افراد پس از ساخت اکانت باید انجام دهند ایمن کردن حساب کاربری شان می باشد.با توجه به فعالیت هایی که افراد در زمینه های مختلف در اینستاگرام دارند از سرگرمی تا کسب درامد، باید بتوانند حریم شخصی خود را حفظ کنند. اگر نتوانید حریم شخصی خود را حفظ کنید ، این فضا می تواند خطرهایی در حوزه حریم خصوصی و امنیتی برای شما به بار بیاورد.

این موضوع مهم امنیت حساب کاربری امری است که به نحوه استفاده افراد از شبکه های اجتماعی و دانش آن ها باز می گردد.
کاربران در این پلتفرم باید اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهند زیرا از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و نباید آن را نادیده بگیرید. برخی از این نکات در عین سادگی می توانند به طرز قابل توجهی موثر واقع شوند اما فراموش نکنید تا زمانی که اصول اولیه امنیتی را در استفاده از این ابزارها رعایت نکنیم، در هر زمان و شرایطی ممکن است حساب شخصی شما در معرض هک قرار گیرد. در واقع اتفاقی که تحت عنوان هک شدن می شنوید در بسیاری از این موارد به دلیل عدم رعایت این نکات اتفاق می افتد. خبر خوشحال کننده این است که محافظت از حساب کاربری اینستاگرام کار سختی نیست و با رعایت نکات ساده می توان با خیال راحت به فعالیت در این پلتفرم ادامه داد. پس از آشنایی با مراحل ساخت حساب در اینستاگرام و شخصی سازی صفحه اینستاگرام اینک نوبت به مهم ترین مرحله ایجاد حساب، یعنی ایمن سازی آن رسیده است.

خصوصی کردن حساب اینستاگرام

همانطور که در بالا تاکید کردیم، شخصی کردن حساب اینستاگرام یکی از فاکتورهای مهم امنیت کاربران می باشد به ویژه برای افرادی که فقط می خواهند زندگی شخصی خود را با افراد خاصی مثل دوستان و فامیل به اشتراک بگذارند. اگر می خواهید حساب اینستاگرام شما یک حساب شخصی باشد که تنها افراد مشخصی با تایید شما بتوانند محتوای شما را ببینند، باید از صفحه پروفایل تان روی آیکون تنظیمات در گوشه بالایی سمت راست ضربه بزنید، گزینه Settings را لمس کنید و روی گزینه Privacy ضربه بزنید. سپس در صفحه بعد با لمس دکمه Switch to private گزینه Private account را فعال کنید.
خصوصی کردن حساب اینستاگرام

انتخاب یک رمز قوی

کلیدی ترین مرحله ای که برای ایمن کردن حساب کاربری خود باید انجام دهید، انتخاب یک رمز طولانی و قوی است. رمز عبور قوی شامل حداقل شش عدد، حروف بزرگ و کوچک انگلیسی و کاراکترهای مختلفی (*،؟ و..) است که بدون ترتیب چیده شده اند.
برای جلوگیری از فراموش کردن رمزهای عبور، می توانید از اپ های مدیرت پسورد کمک بگیرید. توجه کنید که رمز انتخابی شما باید با سایر رمزعبورهایی که در حساب های دیگرتان استفاده می کنید متفاوت باشد. بدین ترتیب، اگر کسی توانست به رمز عبور یکی از حساب های شما دسترسی پیدا کند، نمی تواند کنترل حساب های دیگرتان را نیز در دست بگیرد.
رمز اینستاگرام

برای تغییر رمزعبور فعلی اینستاگرام از تنظیمات به بخش Security بروید، Password را انتخاب کنید. در کادر Current password رمزعبور فعلی خود را وارد کنید. در کادر New password رمزعبور جدید خود را وارد و در کادر آخر آن را تکرار کنید. در آخر با ضربه‌زدن روی آیکون تیک در گوشه بالایی سمت راست، تغییرات را ثبت کنید.

اینستاگرام برای حفظ و افزایش امنیت کاربرانش توصیه می کند رمز عبور را مرتبا تغییر دهید. در اینطور مواقع اگر پیامی از اینستاگرام مشاهده کردید که از شما خواسته بود این کار را انجام دهید، ضروری است. اینستاگرام گاهی اوقات طی بررسی های امنیتی خودکار، اطلاعات ورود به سیستمی را بازیابی می کند که از سایت های دیگر به سرقت رفته است واگر در تشخیص دهد که رمز عبور شما ممکن است به سرقت رفته باشد، آن را به شما اطلاع می دهد. در این مواقع، تغییر رمز عبورتان به حفظ امنیت حساب و جلوگیری از هک شدن شما در اینده کمک خواهد کرد. همچنین، توجه کنید که هرگز رمز عبور خود را در اختیار کسی که نمی شناسید قرار ندهید و اعتماد نکنید.

افزودن ایمیل یا شماره تلفن همراه به حساب اینستاگرام

اگر حساب کاربری تان را با شماره تلفن همراه خود ساخته اید، بهتر است حتما یک ایمیل نیز به اینستاگرام معرفی کنید تا هنگام ورود به برنامه یا زمانی که رمز عبورتان را فراموش کرده اید، با مشکلات کمتری مواجه شوید. همچنین اگر به کمک ایمیل حسابتان را ایجاد کرده اید، یک شماره تلفن همراه به آن اضافه کنید.

برای کنترل بهتر روی حساب کاربری اینستاگرامتان و اینکه دیگران نیز بتوانند شما را راحت‌تر پیدا کنند، بهتر است هر دو بخش ایمیل و شماره تماس در صفحه Personal information را پر کنید.

برای افزودن ایمیل یا شماره تلفن‌همراه به حساب اینستاگرام، در صفحه پروفایلتان روی آیکون تنظیمات در گوشه‌ی بالایی سمت راست ضربه بزنید و Settings را انتخاب کنید. در منو تنظیمات، گزینه Account را انتخاب کنید و سپس وارد بخش Personal information شوید.
افزودن ایمیل یا شماره تلفن همراه به حساب اینستاگرام

در این صفحه، می‌توانید شماره تلفن‌همراه یا ایمیلتان را به پروفایل شخصی خود اضافه کنید. پس از افزودن هر یک باید کد تأییدی را وارد کنید که اینستاگرام به شماره تلفن‌همراه یا ایمیل ارسال می‌کند تا درنهایت شماره تلفن‌همراه یا ایمیل در حسابتان ثبت شود.

فعال‌کردن احراز هویت دومرحله‌ای

احراز هویت دومرحله‌ای (2FA) یکی از بهترین روش‌ها برای ایمن نگه‌داشتن حساب اینستاگرام در نظر گرفته می‌شود. احراز هویت دومرحله‌ای فرایندی است که طی آن هویت شما هنگام ورود به حساب کاربری اینستاگرام بررسی می‌شود. این ویژگی تاکنون تقریباً در تمامی پلتفرم‌های شبکه‌های اجتماعی در‌دسترس قرار گرفته است.
با فعال‌کردن 2FA هر بار که با دستگاه جدیدی وارد حساب اینستاگرامتان شوید، پیام متنی حاوی کد احراز هویت برایتان ارسال می‌شود که شما باید برای ورود به حساب کاربری خود این کد را تایپ کنید؛ بنابراین، اگر کسی نتواند به این کد ارسال‌شده دسترسی پیدا کند، نمی‌تواند حساب کاربری شما را هک کنود. برای فعال‌کردن 2FA مراحل زیر را دنبال کنید:

در صفحه‌ی پروفایلتان، روی آیکون گوشه‌ی بالایی سمت راست ضربه بزنید. Settings و سپس Security را انتخاب کنید و در مرحله‌ی بعد، گزینه‌ی Two-Factor Authentication را لمس کنید.
فعال کردن احراز هویت دو مرحله ای

روی دکمه‌ی آبی Get Started ضربه بزنید تا به صفحه‌ی انتخاب روش امنیتی وارد شوید که مشخص می‌کند کد امنیتی چگونه برایتان ارسال شود. در این صفحه، سه گزینه پیش روی شما قرار می‌گیرد:

Authentication App: در این روش، رمزهای یک‌بارمصرف برای ورود به اینستاگرام با برنامه‌های رمزساز تولید می‌شود. برنامه‌های متعددی برای تولید رمزهای یک‌بارمصرف توسعه یافته‌اند که ازجمله آن‌ها می‌توان به Google Authenticator و Duo Mobile و Microsoft Authenticator اشاره کرد. شما ابتدا باید یکی از این برنامه‌ها را نصب کنید و سپس کدی یکتا که تنها مختص به حساب کاربری خودتان است و اینستاگرام تولید می‌کند، در این برنامه‌ها اضافه کنید. سپس هنگامی که اینستاگرام رمز یک‌بارمصرف را درخواست می‌کند، به این برنامه‌ها مراجعه و رمز تولیدشده را در اینستاگرام وارد کنید.
WhatsApp: با استفاده از این روش، می‌توانید رمزهای یک‌بارمصرف را ازطریق حساب واتساپ خود دریافت کنید. تنها کافی است شماره‌ای که در واتساپ با آن ثبت‌نام کرده‌ایدة وارد کنید و پس از دریافت کد تأیید، از‌این‌پس رمزهای یک‌بارمصرف را به‌صورت پیام شخصی در واتساپ دریافت کنید.
Text Message: ساده‌ترین و متداول‌ترین روش دریافت رمزهای یک‌بارمصرف است. با استفاده از این‌ روش می‌توانید با هر شماره‌ی دلخواه برای فعال‌سازی احراز هویت دومرحله‌ای استفاده کنید. تنها کافی است یک‌ بار شماره موبایل مدنظرتان را تأیید و ازاین‌پس پیامک‌های رمز یک‌بارمصرف را ازطریق آن دریافت کنید. در این روش، ممکن است در برخی اوقات به‌دلیل اختلالات اپراتورها، پیامک ارسال نشود یا با تأخیر زیادی ارسال شود؛ پس هنگام انتخاب این‌ روش به این نکته توجه کنید.
امنیت پیج اینستاگرام

روش فعال‌سازی احراز هویت دومرحله‌ای ازطریق Authentication App

با انتخاب این گزینه، اینستاگرام در ابتدا بررسی می‌کند که آیا شما اپ احراز هویتی روی دستگاه خودتان نصب دارید یا خیر. خود اینستاگرام برای این کار برنامه‌های Google Authenticator و Duo Mobile را پیشنهاد می‌کند. توصیه می‌کنیم از برنامه Google Authenticator برای این کار استفاده کنید. بدین‌منظور باید اپلیکیشن مذکور را از اپ‌استور یا گوگل پلی دریافت کنید یا در اینستاگرام روی گزینه Next بزنید تا شما را به صفحه دانلود این اپلیکیشن هدایت کند.

پس از نصب‌شدن برنامه، مجدداً با انتخاب گزینه Next به برنامه Google Authenticator منتقل می‌شوید و پیغامی بازشو مبنی‌بر ذخیره کلید مختص به حساب شما در این اپلیکیشن نمایش داده می‌شود که باید روی Okay بزنید.
فعال سازی احراز هویت دو مرحله ای

اگر ذخیره کد در برنامه به‌صورت خودکار اتفاق نیفتاد یا از برنامه دیگری استفاده می‌کنید که شما را به اپلیکیشن تولید رمز هدایت نمی‌کند، باید این کار را به‌صورت دستی انجام دهید. بدین‌منظور در پایین گزینه Next روی Set Up Another Way بزنید. در صفحه بعدی، یک کد به شما نمایش داده می‌شود که باید آن را کپی کنید.
فعال کردن رمز دو مرحله ای

در‌ادامه، کد کپی‌شده را در برنامه Authenticator از بخش Enter a setup Key وارد بخش Your Key کنید. در قسمت Account name، اینستاگرام را بنویسید و نوع رمز (Type of key) را برحسب زمان (Time based) تنظیم و با انتخاب Add آن را اضافه کنید.
نحوه فعال سازی رمز دو مرحله ای اینستاگرام

سپس کد یک‌بارمصرف تولید‌شده را در صفحه‌ای وارد کنید که اینستاگرام آن را درخواست می‌کند. هم‌اکنون، سیستم احراز هویت دومرحله‌ای برای شما فعال شده است. در انتها، اینستاگرام چند کد بازیابی (Recovery codes) در‌اختیارتان خواهد گذاشت تا هر زمان که به گوشی همراهتان دسترسی نداشتید یا اگر آن را گم کرده بودید، بتوانید به‌کمک این کدها به حسابتان وارد شوید.
چگونگی امنیت پیج اینستاگرام

بهتر است این کدها را در مکانی امن و جایی غیر از گوشی فعلی ذخیره کنید. از هر کد یک بار می‌توان استفاده کرد؛ بنابراین، اگر از همه کدها استفاده کردید یا شک داشتید که به‌سرقت رفته‌اند، می‌توانید کدهای جدیدی دریافت کنید.

برای دریافت کدهای بازیابی به Setting و سپس Security بروید و در مرحله‌ی بعد گزینه Two-Factor Authentication را لمس کنید. در انتهای صفحه، گزینه Additional methods را انتخاب کنید و سپس وارد Backup codes شوید.
نکات امنیتی برای پیج اینستاگرام

توجه کنید که در این روش، تا زمانی که تأیید دومرحله‌ای حساب شما فعال است، این برنامه‌ها را باید در گوشی خود نصب داشته باشید و آن‌ها را پاک نکنید. اعتبار رمزهای یک‌بارمصرف را می‌توان برحسب زمان یا برحسب تعداد دفعات مصرف تعریف نمود.

به‌طورکلی، به شما توصیه می‌کنیم از این روش برای تأیید دومرحله‌ای استفاده کنید؛ چراکه این کدها را مستقیماً برنامه‌های رمزساز تولید می‌کنند و ازنظر امنیتی مطمئن‌تر است. در دو روش دیگر، رمزهای یک‌بارمصرف از راه دور و ازطریق سیستم دیگری تولید و برای شما ارسال می‌شود.

سایر نکات امنیتی

اینستاگرام برای حفظ امنیت کاربرانش نکاتی را با آن‌ها به‌اشتراک گذاشته است که می‌توانید آن‌ها را در‌ادامه مطالعه کنید.

برنامه‌های شخص ثالث

استفاده از برنامه‌های شخص ثالث با ارائه ویژگی‌های عالی مانند اپ‌های ویرایشگر عکس، تحلیلگر پروفایل، تعداد فالو و... بسیار رایج است. معمولاً به‌دنبال نصب و استفاده از این برنامه‌ها، آن‌ها به اطلاعات پروفایل خصوصی شما دسترسی پیدا می‌کنند. برای حفظ حریم خصوصی و امنیت خود، بهتر است فقط به برنامه‌هایی مجوز دسترسی بدهید که توسعه‌دهندگان معتبر آن‌ها را ارائه می‌دهند. پیش از صدور مجوز دسترسی برای برنامه‌های شخص ثالث به‌خوبی فکر کنید.

استفاده از دستگاه‌های عمومی

برای حفظ حریم امنیت حساب کاربری اینستاگرامتان، پس از استفاده از رایانه یا تلفنی که با دیگران به‌اشتراک می‌گذارید، از حساب اینستاگرام خود خارج شوید. هنگام ورود به اینستاگرام با رایانه‌ای عمومی، کادر Remember me را علامت نزنید؛ زیرا با این کار، حتی پس از بستن پنجره، مرورگر شما را داخل حساب کاربری‌تان نگه می‌دارد.

غیرفعال کردن اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی

اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی ایده عاقلانه‌ای نیست. وقتی دیگران بتوانند موقعیت مکانی فعلی شما را ببینند، به‌خصوص موقعیت‌های حساسی مانند خانه یا محل کار، می‌توانند به مکان شما دسترسی پیدا و جزئیات آن را دریافت کنند. این امر با نقض حریم خصوصی شما می‌تواند به سرقت هویتتان منجر شود. اگر قبلاً موقعیت مکانی خود را به‌اشتراک گذاشته‌اید، آن را بررسی و تمام برچسب‌های جغرافیایی قبلی خود را از تصاویرتان حذف کنید.

اطمینان از امنیت ایمیلی که با آن به اینستاگرام وارد شده‌اید

ازآن‌‌‌جاکه حساب اینستاگرام و بسیاری از حساب‌های مهم شما به حساب ایمیلتان متصل هستند، اگر کسی به ایمیل شما دسترسی پیدا کند، می‌تواند به همه‌ی حساب‌های دیگرتان نیز دسترسی داشته باشد. بنابراین، رمزعبور حساب‌های ایمیلتان را تغییر دهید و مطمئن شوید که هیچ‌کدام یکسان نیستند.

برای فعالیت سالم در اینستاگرام و اطمینان‌خاطر از محفوظ‌ماندن اطلاعات و حساب شخصی خود در این شبکه‌ی اجتماعی، آگاهی از اهمیت افزایش امنیت حسابتان اولین قدم است. با اجرای مراحل و توجه به نکات ذکرشده در این مقاله، می‌توانید امنیت حساب اینستاگرام خود را افزایش قابل‌توجهی دهید. اگر نکته دیگری برای افزایش امنیت حساب اینستاگرام به ذهنتان می‌رسد، آن را با ما و سایر کاربران دکتر مجیک در میان بگذارید.

5 / 0.00 ( از مجموع 0 رای )

نظر شما

نام(اجباری)
آدرس پست الکترونیکی(اجباری)
متن نظر شما(اجباری)
تصویر امنیتی(اجباری)
Processing...
Confirmed
Something's wrong!
We're on it
Error Occured

نصب اپلیکیشن دکتر مجیک

برای نصب، از منو سافاری گزینه Add to Home Screen را لمس نمایید.

555